İroni Yapım Organizasyon İroni Yapım - Mybilet
KUVVA-İ MİLLİYYE OYUNU İZMİT`E GELİYOR..

 

Yaşar Gündem’in yönettiği Kuvayi Milliye Destanı adlı Tiyatro oyunu İzmit`e geliyor.

Nazım Hikmet’in aynı isimli eserinden uyarlanan oyunu usta oyuncu Yaşar Gündem yönetiyor ve oynuyor. . Müzik tasarımını Özer Akçay, koreografisini İhsan Bengier ve ışık tasarımını Yüksel Aymaz‘ın üstlendiği tek kişilik oyun Türkiye turnesi kapsamında İzmit`e geliyor.. 

TARİH: 10 KASIM CUMARTESİ 

SAAT 20.00

YER: SABANCI KÜLTÜR MERKEZİ / İZMİT

BİLET SATIŞ: BİLETİX

SABANCI KÜLTÜR MERKEZİ GİŞESİ ( 262) 324 54 64 DAHİLİ (3) 

KARAMAN KIRTASİYE ( İZMİT MİGROS YANI) 

İRONİ YAPIM: 0 536 468 73 54 

Kuvayi Milliye Destanı Nazım Hikmet

Yöneten Oynayan: Yaşar Gündem

“Kuvayi Milliye Destanı- Nazım Hikmet’in 1939’da yazmaya başladığı ve 1941’de bitirdiği Kuvayi Milliye şiiri(destanı) şairin Kurtuluş Savaşı’nı baplar halinde anlattığı bir destandır. Kuvâyi Milliye Destanı’nda Nâzım Hikmet, kapitalist-emperyalist Batı karşıtı, Anadolu insanının kurtuluşunu ifadeye yönelik ideolojik temele yaslanan farklı bir söylem geliştirir. Örtük bir dille ifade alanına taşınan bu söylem, sosyalist düşünce çerçevesinde Marksist dünya görüşünde kaynağını bulur. Böyle olunca da o, Kurtuluş Savaşı’na “alışılmış ‘kahramanlık öyküsü’ anlayışından farklı” bakar. Kuvayi milliye destanında, anlamı açıkça verilmese de materyalist, sosyalist dünya görüşü eserin “iç örgülerinde” kuvvetle hissedilir.

Her okunduğunda insanı farklı şekilde etkileyen bir başyapıttır. Ulusal kurtuluş savaşında kıyıda köşede kalmış, dipnot insanlarının kahramanlığıdır aslında bu destan… İpliği Türkçe olan bir tığ gibi işlemiştir Nazım Hikmet Kuvayi Milliye’de Türk dilini.”